Разлика помеѓу преработките на „Глад“

Додадени 366 бајти ,  пред 1 година
(дополнување)
 
==Гладот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Огладнувам“ (''Gettin' Hungry'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Бич бојс]]“ (''The Beach Boys'') од 1967 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Beach-Boys-Smiley-Smile/master/78344 DISCOGS, The Beach Boys ‎– Smiley Smile (пристапено на 1.3.2020)]</ref>
* „Остани гладен“ (''Stay Hungry'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking Heads'') од 1978 година.<ref>[https://www.discogs.com/Talking-Heads-More-Songs-About-Buildings-And-Food/master/39312 DISCOGS, Talking Heads ‎– More Songs About Buildings And Food (пристапено на 25.12.2017)]</ref>