Разлика помеѓу преработките на „Фреди Перлман“

Додадени 48 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''{{PAGENAME}}Фреди Перлман''' ({{lang-en|Fredy Perlman}}, {{роден|20|август|1934}} - {{починал|26|јули|1985}}) бил [[Чехословачка|чехословачки]] теоретичар, писател, издавач, музичар, активист и еден од најзначајните модерни критичари на [[цивилизација|цивилизацијата]] и [[Капитализам|капитализмот]].
 
{{Никулец за биографија}}
 
== Надворешни врски ==
* [httphttps://recollectionbookswww.comanarhisticka-biblioteka.org/bleedcategory/Encyclopediaauthor/PerlmanFredy.htmfredi-perlman-fredy-perlman Фреди Перлман на анархистичкатаАнархистичката енциколпедијабиблиотека] {{enmk}}
* [http://recollectionbooks.com/bleed/Encyclopedia/PerlmanFredy.htm Фреди Перлман на анархистичката енциклопедија] {{en}}
* [http://www.pipeline.com/~rgibson/Perlman.html Перлмановите записи на англиски јазик] {{en}}
*[http://anarhija.org/~mario/dzabalesku/porodicna/pdf/005_PERL.PDF Репродукција на секојдневниот живот] {{sr}}
 
{{Нормативна контрола}}
{{DEFAULTSORT:Перлман, Фреди}}
 
[[Категорија:Анархисти]]
5.933

уредувања