Разлика помеѓу преработките на „Бајловце“

Додадени 1.076 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
 
* '''Доселени со познато потекло:''' ''Височани (19 к.), Тресоглавци (9 к.), Рудињци (8 к.) и Герасинци (6 к.)'' сите потекнуваат од ист предок, според преданието доселени се од околината на [[Крагуевац]], [[Србија]].
* '''Доселеници со непознато потекло:''' ''Павлевци (15 к.), Крстинци (6 к.), Долнобозовчани (13 к.), Горнобозовчани (8 к.), Таверци (8 к.), Грмаѓани (7 к.), Белчинци (4 к.), Грујинци/Грујовци (4 к.) и Ремењарци (4 к.).''<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Кумановска област|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=|year=1974|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref><!--== Општествени установи ==
== Самоуправа и политика ==
== Културни и природни знаменитости ==
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
 
== Иселеништво ==
Бајловце нема многу добри услови за живот, и затоа од него се иселувало населението. Машкото население најпрво одело на печалба во [[Скопје]] и [[Куманово]], а потоа го повлекувало и семејството со себе. Па така од Бајловце има огромен број на иселено население во [[Скопје]] (200 семејства) и во [[Куманово]] (100 семејства).
 
Има и други постари иселеници во некои кумановски и скопски села. ''Орманци'' иселени се во селото [[Пелинце]]. ''Тодоровци'' иселени се во селото [[Карловце]]. ''Пирајци'' иселени се во селото [[Пузајка]]. ''Трајановци'' иселени се во селото [[Дељадровци]].<ref name=":0" />
 
== Наводи ==
2.657

уредувања