Разлика помеѓу преработките на „Елисие Поповски“

нема опис на уредувањето
[[File:Elisije Popovski.jpg|thumb|Елисие Поповски]]
[[File:Elisie Popovski - bista.jpg|thumb|Биста на Елисие Поповски во Маврово]]
'''Елисие Поповски - Марко''' ([[Маврово]], {{роден во|Гостиварско}}, {{роден на|13|јули|1907}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|9|ноември|1972}}) бил македонски комунист, учесник во [[Шпанската граѓанска војна]] и во [[НОВ]]. Бил делегат на [[Список на делегати на Првото заседание на АСНОМ|Првото заседание на АСНОМ]].<ref>{{цитирана книга|last=Коробар|first=Перо|title=Во меѓународните бригади на Шпанија|editor=Божо Стефановски|publisher=Студентски збор|location=Скопје|date=1989|pages=215-220}}</ref> Носител е на [[Партизанска споменица 1941]].
 
== Наводи ==
{{рв|Elisie Popovski}}
{{наводи}}
 
5.936

уредувања