Разлика помеѓу преработките на „Долно Дреново“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Место во Бугарија
|name = Долно Дреново
|name_local = Долно Дряново
|image_skyline = Dolno Dryanovo Panorama.jpg
|caption_skyline = Поглед кон селото
|city_flag =
|city_seal =
}}</ref>
 
Во текот на 19XIX век, селото било муслиманско и припаѓало кон Мелничката каза. Во „[[Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ , издадена во [[Цариград]] во [[1878]] година и статистиката на машкото население од [[1873]], ''Долно Дреново'' (''Dolné-drianovo'') е посочено како село со 60 домаќинства и 150 жители [[Помаци]].<ref>{{cite book
| title = Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.
| origyear = 1878
[[Слика:Dolno Drianovo 2.jpg|мини|Училиштето, старата и новата џамија]].
 
Населението на Долно Дреново е муслиманско. Во селото има две џамии - едната е повеќе од 500 години стара и била обновена во 2008 година, а другата била изградена во 1998 година и е една од најголемите џамии во Чеч и регионот воопшто.<ref name="никополис" />
 
==Културни знаменитости==
 
Античко светилиште било откриено на територијата на селото, условно датирано од 5V-4IV век п.н.е. Светилиштето се наоѓа на околу 2 км источно од селото десно од патот до [[Сатовча]]. На територијата на светилиштето се наоѓаат три огромни карпести човечки глави, како и голем број камени скулптури на водоземци - риби, змии, желки и многу повеќе. Сите тие се добро ориентирани по една од страните на светот, исток-запад или север-југ.
 
== Редовни настани==