Разлика помеѓу преработките на „Романови“

Додадени 392 бајти ,  пред 1 година
(дополнување)
==Романови како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Големата кнегина“ - песна на полскиот поет [[Збигњев Херберт]].<ref>Zbignjev Herbert, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg – Čigoja štampa, стр. 277-278.</ref>
* „[[Анастасија (филм од 1956)|Анастасија]]“ ([[англиски]]: ''Anastasia'') - американски [[филм]] од 1956 година, во [[режија]] на [[Анатол Литвак]] (Anatole Litvak).<ref>[https://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=2&datum=2020-01-19 HRT, Anastasia, američki film (пристапено на 12.1.2020)]</ref>
 
== Наводи ==