Разлика помеѓу преработките на „Јазик (орган)“

Додадени 356 бајти ,  пред 4 месеци
дополнување
(ситна поправка)
(дополнување)
* Листовидни папили (''papilae foliate''), вкусни папили сместени на рабовите на јазикот.
 
Јазикот, освен што учествува во [[ингестија]]та и мешањето на [[храна]]та, е сетило за вкус и орган за артикулација на [[говор]]от. Јаизкот е способен да разликува четири вкусови: солено, слатко, кисело и горчливо.
 
==Јазикот како мотив во уметноста==
Јаизкот е способен да разликува четири вкусови: солено, слатко, кисело и горчливо.
* „Јазик“ - песна во проза од истоимената збирка на полскиот поет [[Збигњев Херберт]].<ref>Zbignjev Herbert, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg – Čigoja štampa, стр. 30.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[kk:Тіл]]