Разлика помеѓу преработките на „Чурулкари“

Додадени 713 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Curculionidae“)
 
{{taxobox
 
| name = Чурилкари
[[Податотека:Flickr_-_Lukjonis_-_Bug-Cionus_hortulanus.jpg|десно|мини| Вистински венец ]]
| image = COLE Curculionidae Bantiades rectalis.png
| image_caption = ''[[Bantiades rectalis]]''
| regnum = [[Animal]]ia
| phylum = [[Arthropod]]a
| classis = [[Insect]]a
| ordo = [[Coleoptera]]
| subordo = [[Polyphaga]]
| infraordo = [[Cucujiformia]]
| superfamilia = [[Curculionoidea]]
| familia = '''Curculionidae'''
| familia_authority = [[Pierre André Latreille|Latreille]], 1802
| diversity_link = #Phylogeny and systematics
| diversity = Some 20 subfamilies (but see text)
}}
[[Податотека:Flickr_-_Lukjonis_-_Bug-Cionus_hortulanus.jpg|десно|мини| Вистински венец Чурилкар]]
'''Чурулкари (Curculionidae) или чурилкари''' се [[Семејство (биологија)|семејство]] на „вистинските“ [[чурилкаровидни]] бубачки. Тие се едно од најголемите семејства на животни, со 6.800 родови и 83.000<ref>{{Шаблон:Наведена мрежна страница|url=https://www.gbif.org/species/4239|title=Curculionidae|work=www.gbif.org}}</ref> видови опишани ширум светот.
 
 
== Надворешни врски ==
*{{commonscat-inline}}
*{{Wikispecies-inline}}
 
{{Taxonbar|from=Q7415384}}
 
[[Категорија:Чурилкари]]