Разлика помеѓу преработките на „Пат“

Додадени 208 бајти ,  пред 11 месец
 
===Патот како тема во музиката===
* „Долгиот пат“ - песна на македонскиот музичар [[Бодан Арсовски]].<ref>ТЕА Модерна колеција, „Кон традицијата“.</ref>
* „Патот и небото“ (''The Road and the Sky'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Џексон Браун]] (''Jackson Browne'') од 1974 година.<ref>[https://www.discogs.com/Jackson-Browne-Late-For-The-Sky/master/22491 DISCOGS, Jackson Browne ‎– Late For The Sky (пристапено на 3.3.2019)]</ref>
* „Навраќање на автопатот 61“ (''Highway 61 Revisited'') - песна од истоимениот [[Навраќање на автопатот 61|албум]] на американскиот [[Рок-музика|рок-музичар]] [[Боб Дилан]] од 1965 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=8hr3Stnk8_k&list=PLXRKTcRs-Xs7rr36o5_Cs7fBn8B7KsmRG&index=7 YouTube, Bob Dylan - Highway 61 Revisited (Audio) (пристапено на 27.12.2019)]</ref>