Разлика помеѓу преработките на „Сон“

Додадени 410 бајти ,  пред 5 месеци
===Сонот како тема во популарната музика===
* „115. сон“ (''115th Dream'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок-музичар]] [[Боб Дилан]] од 1965 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=1VS--6IugAc YouTube, BOB DYLAN'S 115TH DREAM BOB DYLAN (пристапено на 25.12.2017)]</ref>
* „Сонував дека го видов св. Августин“ (''I Dreamed I Saw St. Augustine'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок-музичар]] [[Боб Дилан]] од 1967 година.<ref>[https://www.discogs.com/Bob-Dylan-John-Wesley-Harding/release/5375007 DISCOGS, Bob Dylan ‎– John Wesley Harding (пристапено на 21.2.2020)]</ref>
* „Те сонувам“ (''Sanjam te'') - песна на југословенската пејачка [[Оливера Катарина]].<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=syawNzi6Ut8 Sanjam te - Olivera Katarina (пристапено на 15.12.2016)]</ref>
* „Не прави да го изгубам овој сон“ (''Don't let me lose this dream'') - песна на американската [[Соул-музика|соул]]-пејачка [[Арета Френклин]] (''Aretha Franklin'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=9tKKsqI919g YouTube, Aretha Franklin - I Never Loved A Man The Way I Loved You (пристапено на 2.2.2019)]</ref>