Разлика помеѓу преработките на „Припечене“

Додадени 4 бајти ,  пред 5 месеци
== Културни и природни знаменитости==
 
Во селото се наоѓа црквата „Св. Пантелејмон“ која датира од средниот век. Во близина на селото се наоѓа месноста Рупите, познато по минералните извори и храмот на [[Баба ВанѓљВанѓа]]. Над месноста пак се наоѓа врвот Кожух, кој во минатото бил вулкан.
 
== Редовни настани==
117

уредувања