Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 77.29.4.78) и ја поврати преработката 3669186 на Bjankuloski06)
На полноќ се пие шампањ или вино. Многумина испалуваат свој огномет. Градовите низ Холандја не прославуваат со огномети, освен [[Ротердам]], каде што огнометот може да се проследи близу ''Erasmus Bridge'' (Еразмовиот мост). Јавниот транспорт е комплетно затворен (едниствено преку целата година) од 20 часот до 1 часот по полноќ. На неколку минути пред полноќ на телевизиските канали се емитува часовникот.
 
=== Чешка Република ===
За Чесите ''Silvestr'' без сомнение е најбучниот ден во годината. Луѓето вообичаено се подготвуваат со огномети и шампањ за полноќното наздравување и се собираат заедно со пријатели и роднини да јадат, пијат и се забавуваат во рестораните, клубовите или на локалните плоштади.
 
Анонимен корисник