Разлика помеѓу преработките на „Мајка Тереза“

нема опис на уредувањето
с (Отповикани уредувањата на 89.205.48.68 (разговор), враќајќи на последната преработка на Ehrlich91)
Ознака: Отповикување
 
*25 април 1973 година – [[Темплетон награда]] за извонредни заслуги во хуманитарната работа
*1977 година – Титула [[Доктор Хонорис Кауза]] по [[Теологија]] на [[Универзитетот Кембриџ]]
*1978 година – [[НаградаБалцанова од Фондацијата Балзаннаграда]] за хуманост и мир меѓу луѓето
*10 декември 1979 година – [[Нобелова награда за мир]]
*22 март 1980 година – [[Награда Барат Ратна]] (Скапоцен камен) – највисоко државно признание на [[Индија]]