Разлика помеѓу преработките на „Преспански договор“

с
нема опис на уредувањето
с (поправки)
с
[[Податотека:Привремена спогодба за спорот со името помеѓу Македонија и Грција.tif|мини|лево|Привремената спогодба за спорот за името помеѓу Македонија и Грција отсликана во целост {{en}}]]
 
При [[Распад на СФРЈ|распадот на Југославија]] една од републиките кои се осамостојуваат и тежнеат да бидат независни држави е и [[СР Македонија]], но поради историски и иредентистички прашања [[Грција]] го одбива користењето на името „Македонија“ како и други елементи кои според Грција се дел од историјата и културата на [[Грци|Грците]] кои живеат во грчкиот административен регион [[Егејска Македонија|Македонија]], од страна на тогаш новата држава која според својот тогашен устав го носи името [[Република Македонија]].<ref>[https://www.mfa.gr/en/fyrom-name-issue/ FYROM Name Issue], Hellenic Republic, Ministry of Foreign Affairs</ref> Разни потезичекори на двете држави доведуваат до отворање на скоро 3три-децениски [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спор за името Македонија]].
 
Република Македонија била примена за членка на [[ОН]] на 8 април 1993 година под привремената референца „поранешна југословенска Република Македонија“ ({{lang-en|the former Yugoslav Republic of Macedonia}}). Ситуацијата во спорот се смирила откако Грција и Република Македонија ги формализирале своите билатерални односи со потпишувањето на Привремена спогодба на 13 септември 1995 година во [[Њујорк]], [[САД]]. Според истата, Македонија го отстранила своето дотогашно државно знаме на коe била претставена [[Ѕвездата од Кутлеш]] поради наводни иредентистички причини и го заменила со [[Знаме на Македонија|денешното знаме]] со сонце од осум краци.
 
Ситуацијата во спорот низ годините се менувала. Одредени чекори на двете влади влијаеле за влошувањето на односите и ситуацијата во спорот. Новата македонска ВладаВладата на [[Никола Груевски]], избрана во декември 2006 година, водела политики објаснети под терминот „[https://en.wikipedia.org/wiki/Antiquization антиквизација]“, така што го променила името на аеродромот во главниот град [[Скопје]] во [[Меѓународен аеродром Скопје|Аеродром „Александар Велики“]], а преку проектот [[Скопје 2014]] на [[Плоштад Македонија (Скопје)|плоштадот Македонија]] бил изграден споменикот [[Воин на коњ (Скопје)|Воин на коњ]] висок 14,5 метри кој го претставува кралот [[Александар Македонски]] за кој [[Грција]] смета дека е дел од [[Грци|грчката]] култура и историја. Односите сепак се подобриле откако на [[31 мај]] [[2017]] година била избрана нова [[Влада на Македонија од 2017|Влада на Македонија]] на чело со [[Премиер на Македонија|премиерот]] [[Зоран Заев]].
 
== Содржина ==