Разлика помеѓу преработките на „Мишел Мајор“

Додадени 43 бајти ,  пред 1 месец
(Создадена страница со: {{Нобеловец}} {{Infobox scientist |name = Мишел Мајор |image = Michel Mayor, 2012 (cropped).jpg |caption...)
 
 
==Кариера==
Од 1971–84, Мејор работел како помошник истражувач при [[Женевска опсерваторија|Женевската опсерваторија]], која е домот на одделот за астрономија [[Женевски универзитет|Женевскиот универзитет]]. Тој постанал асистент на универзитетот во 1984 година.<ref name="Cercle" /> А во 1988 година, универзитетот го прогласува за професор, позиција која ја држел се до неговото пензионирање во 2007 година. Мејор бил директор на Женевската опсерваторија од 1998 до 2004 година.<ref name="Cercle" /> HeТој isе aпрофесор professorво emeritusпензија atпри theЖеневскиот University of Genevaуниверзитет.<ref>{{cite web|url=http://www.planetary.org/connect/our-experts/profiles/michel-mayor.html |title=Michel Mayor| author= |publisher=The Planetary Society |date= |accessdate=9 October 2019}}</ref>
 
==Истражување==