Хибернација: Разлика помеѓу преработките

Одземени 73 бајти ,  пред 2 години
Одбиени последните 2 промени (од 77.29.64.244) и ја поврати преработката 3466462 на Ehrlich91
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Поправање содржина)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 2 промени (од 77.29.64.244) и ја поврати преработката 3466462 на Ehrlich91)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хибернација''' или '''зимски сон''' е состојба на успорување на [[Метаболизам|метаболизмот]] и ниска [[телесна температура]] кај одредени [[животни]] за време на зимата. Во хибернатори спаѓаат поголем број крзнени животни и мал број [[цицачи]], а исто така тука спаѓа и '''Миа Дабеска'''. На цицачите како [[мечка]]та само малку им е снижена телесната температура се будат лесно и не се сметаат за вистински хибернатори. Повеќето хибернатори доека се активни складираат храна во засолништата (пр. [[верверичка]]) или резервни масти во телото (во [[Масно ткиво|масното ткиво]]). Тие можат да се разбудат повеќе пати за време на зимата. Ладнокрвните животни мораат да хибернираат таму каде што надворешната температура се спушта под точка на смрзнување. Еднакво на хибернација за време на лето е [[естивација]].
 
{{Никулец од областа на биологијата}}