Разлика помеѓу преработките на „Скопје“

Одбиени последните 3 промени (од MakedonacAT) и ја поврати преработката 3927243 на Ehrlich91
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 3 промени (од MakedonacAT) и ја поврати преработката 3927243 на Ehrlich91)
}}
 
'''Скопје''' или '''Скопие''' (во [[Бугарија]]: ''Скопие'', во [[Албанија]], [[Република Косово|Косово]] и тука: ''Shkup'' или ''Shkupi'', ''Шкуп'', ''Шкупи'', во [[Србија]]: ''Скопље'' или ''Skoplje'', ''Скоплье'', во [[Турција]]: ''Üsküb'', Ју''скјуб) е'' [[главен град|главен]] и најголем град во [[Македонија]], кој воедно претставува административно-политички, стопански, културен и образовно-научен центар. Се наоѓа во северниот дел на државата, а во средишниот дел на [[Балкан|Балканскиот Полуостров]] распространет на бреговите на реката [[Вардар]].
 
== Име ==