Разлика помеѓу преработките на „Македонци“

Одземени 15 бајти ,  пред 1 месец
Одбиена последната промена (од 77.28.70.136) и ја поврати преработката 3908799 на Ehrlich91
(Го променивме старото уставно име на Северна Македонија со новото)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 77.28.70.136) и ја поврати преработката 3908799 на Ehrlich91)
|related=[[Словени]], особено [[Јужни Словени]].
}}
'''Македонците''' се [[Јужни Словени|јужнословенски народ]]<ref>[https://www.britannica.com/topic/Slav Словени]</ref><ref>[https://www.academia.edu/32675557/Cultural_Proximity_of_the_Slavic_Nations Културна близина на словенските народи]</ref><ref name="ristovski1">„Историја на македонскиот народ“, Др. Блаже Ристовски.</ref><ref name="pribicevic">„Македонија, нејзините луѓе и историја“, Стојан Прибичевиќ, Македонска Книга, Скопје, 1990</ref> кој го населува [[Македонија (регион)|историско-географскиот регион Македонија]]. Поголемиот дел од Македонците живеат во [[Македонија|Република Северна Македонија]], а има значителни македонски малцинства во [[Албански Македонци|Албанија]], [[Пирински Македонци|Бугарија]], [[Македонци во Грција|Грција]] и [[Српски Македонци|Србија]]. Македонците го говорат [[Македонски јазик|македонскиот јазик]] кој припаѓа во групата на [[јужнословенски јазици]].
 
Целата историја на македонскиот народ е една непрекината борба за зачувување на својата слобода и достоинство. Почнувајќи од војните меѓу [[македонските Словени]] и [[Византија|Византиската Империја]], буните на Македонците против османлиската власт, масовните вооружени востанија против [[Османлии|Османлиите]] на крајот од XIX и почекотокот на XX век, сѐ до револуционерното движење и [[НОБ|антифашистичката народносослободителна борба]] 1941-1944 во Вардарска Македонија и 1943-1949 во [[Егејска Македонија]].