Разлика помеѓу преработките на „Телесно казнување“

с
Отповикани уредувањата на Kiril Simeonovski (разговор), враќајќи на последната преработка на Инокентиј
с (Отповикани уредувањата на Kiril Simeonovski (разговор), враќајќи на последната преработка на Инокентиј)
Ознака: Отповикување
 
'''Телесно казнување''' или '''физичко казнување''' [[казна]] наменета да предизвика физичка [[болка]] кај некое лице. Најчесто се практикува на [[Малолетник|малолетни лица]], особено во домовите и училиштата. Вообичаени методи вклучуваат [[плескање]] или плескање со [[Лопатка (казна)|лопатка]]. Историски се користела како казна и за возрасни, особено врз [[Затвореник|затвореници]] и [[Ропство|поробеници]]. Друг вообичаен методи е и [[камшикување]].
 
 
Постојат други употреби на телесна казна, на пример, како што некогаш се практикувало на [[Чиракување|чираците]] од нивните господари. Во многу западни земји, медицинските и организациите за човекови права се спротивставуваат на телесно казнување на деца. [[Кампањи против телесна казна|Кампањите против телесната казна]] имаат за цел да донесат [[Право|правна]] реформа за забрана за употреба на телесна казна врз малолетни лица во домовите и училишта.
 
== Историја ==
 
== Поврзано ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Дополнителна литература ==
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Телесно казнување]]