Разлика помеѓу преработките на „Чаир“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
 
[[Податотека:Old_street_in_Skopje.jpg|thumb|right|200px|Улица во Чаир]]
'''Чаир''' ({{(turski çayır)}}) е високо урбанизирана населба во [[Скопје]] која се наоѓа на левата страна на реката [[Вардар]], на 2 km одалеченост од центарот на градот. Постојат докази дека просторот каде сега се простира населбата бил населен уште пред 7000-8000 години.{{факт}} Чаир се наоѓа во северниот дел на [[Скопје]] и припаѓа кон [[општина Чаир]]. На север се граничи со населбата [[Бутел II]], на исток со ридот [[Гази Баба]], на запад со населбата [[Топанско Поле (Населба Васил Главинов)|Топанско Поле]], а на југ со [[Центар (населба во Скопје)|Центар]].
 
Чаир била прогласена за посебна општина во [[1976]] година кога бил донесен Законот за образување општини во [[Град Скопје|градот Скопје]] и за утврдување на нивните подрачја. Во [[2005]] година [[Општина Чаир]] со територијална поделба добила нови граници, односно во нејзината територија се припиваат населбите „Битпазар“ и „Јаја Паша“, кои претходо биле дел од општина Центар, а се издвојува населбата Бутел со околните села кои заедно формираат нова [[Општина Бутел]].