Разлика помеѓу преработките на „Еган Бернал“

Додадени 522 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
| native_name = Egan Bernal
| native_name_lang = es
| image = Egan Bernal en el campeonato nacionalTour de ciclismoFrance en2019, rutaEgan deBernal Colombia(48417058947) 2018(cropped).pngjpg
| caption = Бернал на националното[[Тур првенстводе 2018Франс 2019]]
| fullname = Еган Арлеј Бернал Гомес
| nickname =
== Ран живот ==
 
Бернал е роден во [[Богота]], [[Колумбија]]. Тој е најстаро дете во семејството на Герман и Флор и пораснал во соседниот град [[Сипакира]]. Неговиот татко бил аматерски велосипедист и тој започнал да вози половен велосипед на пет години. На девет години, и покрај противењето на татко му, настапил и лесно ја освоил трката во неговиот роден град, награда која вклучувала стипендија за тренинг.<ref name=eles>{{Cite news|url=https://www.elespectador.com/deportes/ciclismo/egan-bernal-un-campeon-desde-antes-de-nacer-articulo-710023|title=Egan Bernal, un campeón desde antes de nacer|date=2017-08-26|website=Elespectador.com|access-date=2017-12-29|language={{es}}}}</ref><ref>{{нмс|url=https://cyclingtips.com/2016/04/meet-egan-bernal-colombias-newest-cycling-sensation/|title=Meet Egan Bernal Colombia's Newest Cycling Sensation|last=Останек|first=Даниел |publisher=Cyclingtips.com|accessdate=28 јули 2019}}</ref>
 
Првично се насочил и бил многу добар во планински велосипедизам, освојувајќи трки во Бразил, Костарика и САД, како и го освоил сребрениот (2014) и бронзениот медал (2015) на Светското првенство во планински велосипедизам за јуниорските категории.<ref>{{нмс|url=https://www.eganbernalnews.com/egan-bernal-biography/|title=Egan Bernal Biography}}</ref>
Бернал потпишал четиригодишен договор со Џани Савио во екипата {{ct|AND|2016}}, делумно поради резултатот за [[максимална потрошувачка на кислород]] од 88,8 мл/кг/мин. што бил понуден од неговиот агент, Паоло Алберати.<ref name="cyclingtips-meet">{{cite news|last1=Останек|first1=Даниел|title=Meet Egan Bernal: Colombia’s newest cycling sensation|url=https://cyclingtips.com/2016/04/meet-egan-bernal-colombias-newest-cycling-sensation/|accessdate=4 август 2019|work=CyclingTips}}</ref> Веднаш започнал да настапува на елитните трки, заобиколувајќи ја категоријата под 23 години.<ref name="cyclingtips-meet" /> Во 2016 година направил резултати меѓу први 20 на Ла Медитеранен, ГП Индустрија & Артиџанато, Сетимана Интернационале Копи е Бартали и Џиро дел Трентино, пред да ја освои Трката Бихор и завршил на четврто место на Трката околу Словенија и Тур де л’Авенир.<ref>{{нмс|url=https://www.procyclingstats.com/rider/egan-bernal/2016|title=Egan Bernal – 2016|publisher= ProCyclingStats|accessdate=4 август 2019}}</ref>
 
Во 2017 година имал резултати во првите десет на Вуелта а Сан Хуан и на Тур де Лангкави.<ref name="pcs-2017">{{нмс|url=https://www.procyclingstats.com/rider/egan-bernal/2017|title=Egan Bernal – 2017 |publisher=ProCyclingStats|accessdate=4 август 2019}}</ref> Подоцна, завршил трет на Сетимана Интернационале Копи е Бартали, втор на Џиро дел’Апенино и деветти на Трката на Алпите.<ref name="pcs-2017" /> Први професионални победи му биле на Велосипедската трка Сибиу, каде освоил две етапи и генералниот пласман.<ref>{{cite news|url=https://www.agerpres.ro/sport/2017/07/09/ciclism-columbianul-egan-bernal-gomez-a-castigat-turul-sibiului-eduard-grosu-invingator-in-ultima-etapa-20-41-20|language={{ro}}|title=Ciclism: Columbianul Egan Bernal Gomez a câștigat Turul Sibiului; Eduard Grosu, învingător în ultima etapă|trans-title=Cycling: Colombian Egan Bernal Gomez won the Tour of Sibiu; Eduard Grosu, winner in the last stage|work=Agerpres|publisher=Agenția Națională de Presă Agerpres|date=9 јули 2017|accessdate=9 јули 2017}}</ref> Исто така, освоил две етапи и генералниот пласман на [[Тур де л’Авенир]].<ref name="pcs-2017" /> Иако, сѐ уште имал договор со {{ct|AND|2017a}} и за предвремено раскинување на договорот имало 350.000 евра пенали,<ref>{{нмс|last1=Бароус|first1=Џош|title=How cycling’s greatest talent Egan Bernal defied father’s bitter resistance|url=https://www.thetimes.co.uk/article/meet-egan-bernal-the-bookish-colombian-who-is-tour-de-france-favourite-qxvt28w6f|website=The Times|publisher=Times Newspapers Limited|accessdate=2 август 2019}}</ref> Бернал потпишал петгодишен договор со {{ct|SKY|2018}} од сезоната 2018.<ref name="Sky">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/egan-bernal-signs-for-team-sky/|title=Egan Bernal signs for Team Sky|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company|date=27 август 2017|accessdate=3 јануари 2018}}</ref> Последни трки со екипата на Савио биле Џиро дела Тоскана, каде завршил петти, како и местата меѓу први 20 на Џиро дел’Емилија, Милано-Торино и неговиот прв монумент, Џиро ди Ломбардија.<ref name="pcs-2017" />
 
=== 2018 ===
== Наводи ==
{{наводи}}
 
=== Забелешки ===
{{Reflist|40em|group=заб.}}
 
== Надворешни врски ==