Разлика помеѓу преработките на „Боровичене“

Додадени 295 бајти ,  пред 6 месеци
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 150 жители, сите [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.]</ref>. Селото било под влијание на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)| Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеале 136 македонски егзархисти<ref>Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 186-187.</ref>.
 
===Бугарија===
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на Бугарија. До [[1947]] година Боровичене било мала на поранешното село [[Игуменец]].
 
== Редовни настани ==