Разлика помеѓу преработките на „Боровичене“

Додадени 72 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Боровичене''' е село во [[Општина Петрич]].
 
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Пиринска Македонија|
| слика мапа=
| веб=
}}
'''Боровичене''' или '''Боровичени''' — село кое се наоѓа во [[Општина Петрич]], [[Благоевградска област]], [[Бугарија]].
 
 
== Географиja и местоположба ==
 
Село Боровичене се наоѓа во планински реон.
Селото се наоѓа во планински реон, на 20 километри западно од градот [[Петрич]] и на 42 километри југоисточно од градот [[Свети Врач]]. Атарот на селото зафаќа простор од 622 км<s>2</s>. Селото се наоѓа на надморска висина од 388 метри.
 
== Историja ==
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==