Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Додадени 17 бајти ,  пред 12 години
с
ситна промена
с (ситна промена)
с (ситна промена)
[[Слика:michelozzo.jpg|thumb|right|200px|Портрет на Микелоцо Микелоци]]
[[Слика:Palazzo Medici Riccardi.JPG|thumb|250px|[[Палацо Медичи Рикарди]] во Фиренца]]
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ({{lang-it|Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi}}) ([[1391]] – [[1472]]?) бил [[италија]]нски [[архитект]] и [[вајарство|вајар]].