Разлика помеѓу преработките на „Асфалт“

Додадени 12 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Bitumen.jpg|мини|Природен битумен од [[Мртво Море]]]]
'''Асфалт''', познат и како '''битумен''' — леплива, црна и високо вискозна течност или полу цврстаполуцврста форма на [[нафта]]. Може да се пронајде во природни депозити или може да биде рафиниран производ; тоа е супстанца класифицирана како пек. Се до 20 век се користел и зборот асфалтум.<ref name="Abraham1938">{{cite book|first=Herbert|last=Abraham|year=1938| title=Asphalts and Allied Substances: Their Occurrence, Modes of Production, Uses in the Arts, and Methods of Testing | edition=4th| publisher=D. Van Nostrand Co| location=New York |url=https://archive.org/details/asphaltsandallie031010mbp|accessdate=16 November 2009}} Full text at Internet Archive (archive.org)</ref> Зборот доаѓа од античка Грција ἄσφαλτος ásphaltos.<ref>[http://www.chambers.co.uk/search.php?query=asphalt&title=21st asphalt], Chambers 21st Century Dictionary</ref>
 
Примарната употреба (70%) на асфалт / битумен е во изградба на патишта, каде што се користи како лепак или врзивно средство и се меша со агрегат да се создаде асфалт бетон. Други нејзини главни цели се за битуменски ленти, вклучувајќи производство на кровови и за запечатување на рамни покриви.<ref name=Ullmann>Anja Sörensen and Bodo Wichert "Asphalt and Bitumen" in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry Wiley-VCH, Weinheim, 2009. {{DOI|10.1002/14356007.a03_169.pub2}}http://www.qrpoil.com/site/?bitumen</ref>
| url = http://www.energy.gov.ab.ca/OilSands/1106.asp
| accessdate = 2 February 2008 |archiveurl = https://web.archive.org/web/20071101112113/http://www.energy.gov.ab.ca/OilSands/1106.asp <!-- Bot retrieved archive --> |archivedate = 1 November 2007}}
</ref> Вискозноста е слична на онаа на ладноа меласа, додека материјалот добиен од фракциона дестилација на сурова нафта што врие на 525 ° C (977 ° F) понекогаш се нарекува како "рафиниран битумен". Во канадската провинција [[Алберта]] има повеќето од светските резерви на природен битумен, што опфаќа 142.000 квадратни километри (55.000 квадратни милји), на површина поголема од [[Англија]].<ref name="ST98">{{cite web
| title = ST98-2015: Alberta's Energy Reserves 2014 and Supply/Demand Outlook 2015–2024
| work = Statistical Reports (ST)
Аромите на нафтен и поларните ароматични компоненти обично се мнозинство. Покрај тоа, повеќето природни битумени содржат органско сулфурно соединение, што резултира во вкупната содржина на сулфур до 4%. Никелот и ванадиумот се наоѓаат во нивото на ППМ <10, како што е типично за некоја нафта.
 
Супстанцијата е растворлива во јаглерод дисулфид. Тие најчесто се моделираат како колоидни, со асфалтен и како дисперзирана фаза и малтени како континуирана фаза.<ref name="Quddus">{{cite book|author=Muhammad Abdul Quddus|year=1992 | title=thesis submitted to Department of Applied Chemistry; University of Karachi |chapter=Catalytic Oxidation of Asphalt| publisher=Higher Education Commission Pakistan: Pakistan Research Repository| location=Pakistan |page=6, in ch.2 pdf |url=http://eprints.hec.gov.pk/1171/1/891.html.htm}}</ref> и "тоа е речиси невозможно да се раздвојат и да се идентификуваат сите различни молекули на асфалтот, бидејќи бројот на молекули со различна хемиска структура е исклучително голем <ref name="Quddus99">Muhammad Abdul Quddus (1992), p.99, in ch.5 pdf</ref>
 
Асфалт / битумен понекогаш може да се меша со "катран", кој е визуелно слична црна, термопластичен материјал произведен со помош на дестилација на [[јаглен]]. За време на почетокот и средината на 20 век, кога е произведен градскиот гас, јаглен катранот беше лесно достапен производ и широко се користел како врзивно средство за патни агрегати. Додавање на катран во макадамски патишта довела до зборот писта, која сега се користи во заеднички идиом и се однесува на патните материјали за правење. Сепак, од 1970 година, кога за природен гас успеа градскиот гас асфалт / битумен целосно ја претекнаа употребата на јаглен катранот во овие апликации. Други примери на оваа конфузија вклучуваат катран јамите во Ла Бреа и во Канада нафтениот песок, и на кои, всушност, се содржи природен битумен, наместо катран.
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Градежни материјали]]
[[Категорија:Нафта]]
5.998

уредувања