Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Критериуми за добра статија“

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Преместване на 4 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q8978473.)
с
 
 
==Како статиите се бележат како добри==
Ако некоја статија ги исполнува минималните критериуми наведени долу, тогаш '''било кој уредувач''' може да гоја додаде шаблонотпредлошката {{tl|добра}} на дното од страницата, пред категориите. Ова автоматски ја става статијата во [[:Категорија:Википедија:Добри статии]] и во [[Википедија:Инкубатор]].
 
==Критериуми за добра статија==
#'''Целосно ја покрива темата''' и ги прикажува најважните погледи;
#'''Добро е напишана''': текстот има енциклопедиски тон и правилен правопис и граматика;
#Има соодветно '''форматирање''' (форматиран текст и структура со пасуси, внатрешни и надворешни врски, соодветни шаблонипредлошки, интервикимеѓујазични врски и категории);
#'''''Доволно'' е точна и проверлива''' со помош на веродостојни извори;
#'''Стабилна е''': не е подлежна на големи промени од ден на ден и нема активни уредувачки војни или расправии околку содржината.