Разлика помеѓу преработките на „Коби Брајант“

Одземени 82 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Kobe Bryant Washington.jpg|thumb|right|Коби Брајант]]
 
'''Коби Брајант''' ([[Филаделфија]], [[23 август]] [[1978]] - [[26 јануари]] [[2020]] [[Калабасас]], [[Калифорнија]]) — американски професионален [[кошаркар]], кој играл во [[Национална Кошаркарска Асоцијација|НБА лига]]та за екипата на „[[Лос Анџелес Лејкерс]]“ и е син на поранешен НБА играч '''Џо Брајант'''. Бил висок 198 [[Сантиметар|см]], тежок 95 [[Килограм|кг]] и играл на позицијата бек. Коби имал одлична кошаркарска кариера во средното училиште Ловер Мерион во Пенсилвенија каде што бил познат како најдобар средношколски кошаркар во државата.
 
==Почетоците на кариерата==
[[Категорија:Играчи во НБА]]
[[Категорија:Американски кошаркари]]
[[Категорија: Американски спортисти]]