Разлика помеѓу преработките на „Коби Брајант“

Додадени 164 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Kobe Bryant Washington.jpg|thumb|right|Коби Брајант]]
 
'''Коби Брајант''' ([[Филаделфија]], [[23 август]] [[1978]] - [[26 јануари]] [[2020]] [[Калабасас]], [[Калифорнија]]) — американски професионален [[кошаркар]], кој играл во [[Национална Кошаркарска Асоцијација|НБА лига]]та за екипата на „[[Лос Анџелес Лејкерс]]“ и е син на поранешен НБА играч '''Џо Брајант'''. Бил висок 198 [[Сантиметар|см]], тежок 95 [[Килограм|кг]] и играл на позицијата бек. Коби имал одлична кошаркарска кариера во средното училиште Ловер Мерион во Пенсилвенија каде што бил познат како најдобар средношколски кошаркар во државата.
 
==Почетоците на кариерата==
 
== Смрт ==
На 26 јануари 2020 година, Брајант, заедно со четири други лица загина во хеликоптерска несреќа над Калабасас, Калифорнија. <ref name="guardian">[https://www.theguardian.com/sport/2020/jan/26/kobe-bryant-helicopter-crash-death-nba-los-angeles-lakers НБА легендата Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа на 41 година] {{en}}</ref>
 
== Наводи ==