Разлика помеѓу преработките на „Гесло“

Додадени 7 бајти ,  пред 12 години
с
уредување
с (ситна промена)
с (уредување)
[[Слика:Scottish royal coat of arms.svg|thumb|right|250px|[[Кралски грб на Шкотска|Кралскиот грб на Шкотска]] со две мота:<br/>''„<small>IN DEFENS''</small>“ и ''„<small>NEMO ME IMPUNE LACESSIT''</small>“.]]
 
'''Мото''' ('''гесло''', '''девиза''', '''парола''', '''крилатица''') е фраза која формално ја опишува општата мотивација или намера на една општествена група или огранизација. Мотото може да биде на било кој јазик, но најчести се локалниот и [[латински јазик|латинскиот]]. [[Влада|Владите]] обично употребуваат мота на домашниот јазик. Пример за мото на локален јазик е [[Република Македонија|македонското]] државно (и револуционерно) гесло: „[[Слобода или смрт!]]“.
 
== Хералдика ==
{{Грб-елементи}}
Во [[хералдика]]та, мотото обично се истакнува на грбот, на лентата (на [[подножје (хералдика)|подножјето]]) под штитот или пак над [[креста]]та, како да речеме во шкотската хералдика. Пример за мото на грб е мотото на [[Кралски грб на Обединетото Кралство|кралскиот грб на Обединетото Кралство]], кое гласи: ''[[Dieu et mon droit]]'' („Бог и моето право“).