Разлика помеѓу преработките на „Гесло“

Додадени 4 бајти ,  пред 12 години
с
ситна промена
(+слика)
с (ситна промена)
[[Слика:Scottish royal coat of arms.svg|thumb|right|250px|[[Кралски грб на Шкотска|Кралскиот грб на Шкотска]] со две мота: <br/>''IN DEFENS'' и ''NEMO ME IMPUNE LACESSIT''.]]
'''Мото''' ('''гесло''', '''девиза''', '''парола''', '''крилатица''') е фраза која формално ја опишува општата мотивација или намера на една општествена група или огранизација. Мотото може да биде на било кој јазик, но најчести се локалниот и [[латински јазик|латинскиот]]. [[Влада|Владите]] обично употребуваат мота на домашниот јазик. Пример за мото на локален јазик е [[Република Македонија|македонското]] државно (и револуционерно) гесло: „[[Слобода или смрт!]]“.