Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

нема опис на уредувањето
с
| elevation_ref = <ref name="peaklist">{{cite web|url=http://www.peaklist.org/WWlists/ultras/andes1.html|title=Andes ultra-prominent peaks|publisher=Peaklist}}</ref>
| prominence_m = 3688
| prominence_ref = <ref name="peaklist"/><br/><small>[[List of peaks by prominence|Ranked 44th]]</small>
| listing =
| location = [[Аргентина]]–[[Чиле]]
| range = [[Анди]]
| map = ChileЧиле
| map_caption = Location on the Argentina–Chile border
| label_position = left
| easiest_route =Искачување
}}
'''Невадо Охос дел Саладо''' ({{lang-es|Ojos del Salado}})[[стратовулкан]] на [[Анди]]те кој се наоѓа на границата помеѓу [[Аргентина]] и [[Чиле]]. Охос дел Саладо е највисокиот активен вулкан во светот со 6.893 метри (22.615 стапки). Охос дел Саладо е исто така втора највисока планина во [[Западна полутопка|Западната хемисфера]] и [[Јужна полутопка|Јужната хемисфера]]. Се наоѓа на околу 600 километри северно од [[Аконкагва]], највисока планина во [[Западна полутопка|Западната хемисфера]] на 6.961 метри (22.838 стапки).
 
Поради својата локација во близина на пустината [[Атакама]], планината има суви услови со снежни покривки кои обично остануваат само на врвот во текот на зимата, иако тешките бури можат да ја покријат околината со неколку метри на снег дури и во лето. И покрај генерално сувите услови, постои постојано [[кратерско езеро]] со дијаметар од околу 100 метри (330 стапки) на надморска височина од 6,390 метри (20,960 стапки) на источната страна на планината<ref>{{cite web|url=http://www.andes.org.uk/peak-info-6000/ojos-del-salado-info.asp|title=Andes Website – Information about Ojos del Salado volcano, a high mountain in South America and the World's highest volcano<!-- Bot generated title -->}}</ref>. Ова е најверојатно највисокото езеро од секаков вид во светот.
„Освојувањето“ на Охос дел Саладо најчесто оди преку качување, освен за последниот дел од врвот што е тежок и што може да бара јажиња. Првото искачување било направено во [[1937]] година од страна на Јан Алфред Шчепански и Јустин Војснис, членови на полската експедиција во [[Анди]]те.
 
Неговото име, што значи „очи„солени на соленото“очи“ на [[шпански]], доаѓа од огромните депозити на [[сол]] кои во облик на [[лагуни]] кои се појавуваат во неговите [[глечер]]и.<ref>{{cite web|url=http://www.los6000dechile.cl/cumbres_eng/21_ojosdelsalado.html|title=Los 6000 de Chile|publisher=Banco de Chile}}</ref>
 
== Вулканска активност ==