Разлика помеѓу преработките на „Ешли Јанг“

Додаден 51 бајт ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
| years1 = 2003-2007 | caps1 = 98 | goals1 = 19 | clubs1 = {{Fb team Watford}}
| years2 = 2007-2011 | caps2 = 157 | goals2 = 30 | clubs2 = {{Fb team Aston Villa}}
| years3 = 2011-2020 | caps3 = 152192 | goals3 = 1315 | clubs3 = {{Fb team Manchester United}}
| years4 = 2020- | caps4 = | goals4 = | clubs4 = {{Fb team Internazionale}}
| nationalyears1 = 2007- | nationalcaps1 = 39 | nationalgoals1 = 7 | nationalteam1 = {{flagicon|Англија}} [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англија]]
| pcupdate = 15 фебруари 2012
}}
 
'''Ешли Сајмон Јанг''' или ([[англиски јазик|англиски]]: ''Ashley Simon Young'', роден на 9 јули, 1985) е [[Англија|англиски]] [[фудбалер]], играч од [[Одбрана (фудбал)|одбраната]] или од [[Среден ред (фудбал)|средниот ред]] на [[ФК Манчестер Јунајтед Интер| Манчестер ЈунајтедИнтер]] и на [[Фудбалска репрезентација на Англија|англиската репрезентација]].
 
Роден и израснат во [[Хертфордшаир]], Јанг ја започнал својата кариера во {{Fb team (N) Watford}}, за кого го направил својот прв сениорски настап во 2003 година под раководството на [[Реј Луингтон]]. Тој станал стандарден првотимец во сезоната 2004-2005, и бил еден од клучните играчи на Вотфорд во нивна промоција во сезоната 2005-2006. Јанг продолжил да игра добро за Вотфорд и во [[Премиер лига на Англија 2006-2007|Премиер лига]]та, а во јануари 2007 година тој направил трансфер во {{Fb team (N) Aston Villa}} за сума од 8.000.000 фунти, што подоцна поради одредени додатоци се издигнал на 9.650.000 фунти. Тој брзо го пронашол своето место во стартната постава на екипата од [[Вила Парк]], и со својте добри перформанси за Вила дури заработил место во англиската репрезентација. На 23 јуни 2011 година, Јанг потпишал за Манчестер Јунајтед за непознат надоместок.
12.507

уредувања