Разлика помеѓу преработките на „Мостар“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
 
== Спорт==
 
Фудбалот е еден од најпопуларните спортови во Мостар. Во градот се наоѓа и седиштето на фудбалските клубови [[ФК Вележ Мостар]] и [[ХШК Зрињски Мостар]], кои настапуваат во Првата фудбалска лига на Босна и Херцеговина. [[ФК Вележ Мостар]] своите домашни натпревари ги игра на [[Стадион ВрапчичиВрапчиќи|стадионот ВрапчичиВрапчиќи]] кој има капацитет од 5,294<ref>http://stadiumdb.com/stadiums/bih/stadion_gradski_vrapcici</ref>. [[ФК Вележ Мостар]] бил основан во [[1922]] година и како најголеми успеси ги има постигнато во сезоната 2005/06 кога бил шампион како дел од Босанската фудбалска лига. [[ХШК Зрински Мостар]] своите домашни натпревари ги игра на [[Стадион Зрински|стадионот Зрински]] кој има капацитет од 25.000 гледачи. [[ХШК Зрински Мостар]] бил основан во 1905 година и како најголеми успеси ги има постигнато во сезоните 2004–05, 2008–09, 2013–14, 2015–16 година кога бил шампион како дел од Босанската фудбалска лига.
 
Друг популарен спорт во градот е кошарката. [[КК Зрински Мостар]] своите домашни натпревари ги игра на [[Арена Бијели брег|Арената Бијели брег]] која има капацитет од 1,000 гледачи. [[КК Зрински Мостар]] бил основан во [[1992]] година и како најголеми успеси ги има постигнато во сезоната 2004, како дел од Босанската кошаркарска лига кога станал шампион.