Разлика помеѓу преработките на „Мостар“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
== Географиjа ==
 
Мостар се наоѓа на 17° 48' источна географска должина и 43° 20' северна географска ширина. Надморската височина во центарот на градот изнесува 80m. Градското подрачје зафаќа површина од 1.100km². Низ градот тече [[река]]та [[Неретва]]. Мостар е близу до [[планина]]та [[ДинариДинара]].
 
Во летните месеци, повремени температури над 40°C не се невообичаени, со температен рекорд од 46,2°C. Најстуден месец е јануари, со просек од околу 5°C, а најтопол месец е јули, со просек од околу 26°C.