Разлика помеѓу преработките на „Мостар“

Одземени 4 бајти ,  пред 4 месеци
(→‎Римски период: ситна поправка)
Во времето на османлиското владеење градот бил главен административен центар на [[Херцеговина]]. Во [[1557]] година започнала изградбата на [[Стар мост (Мостар)|Стариот мост]] од отоманскиот архитект [[Мимар Хајрудин]] и истиот бил завршен во [[1566]] година.<ref name="whc.unesco.org"/><ref>[http://www.guardian.co.uk/world/2004/jul/24/iantraynor/ Guardian Article: Mostar reclaims Ottoman heritage]</ref>. Во текот на следните два века градот значително се проширил додека бројот на населението било околу 10.000 жители.
 
Мостар се развивал како типичен провинциски град во рамките на [[Отоманското Царство]]. Во градот имало изградено чаршија, кое покажува дека се развивала трговската дејност. Во [[18 век]] бројот на населението се намалило и градот влегол во период на опаѓање. Во [[1833]] година станал седиште на новосоздадениот [[ХерцеговинскиХерцеговски пашалак]].
 
===Австро-унгарски период (1878-1918)===