Разлика помеѓу преработките на „Мостар“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
→‎Римски период: ситна поправка
(Одбиена последната промена (од 78.40.0.4) и ја поврати преработката 3774491 на Erikthau)
(→‎Римски период: ситна поправка)
=== Римски период===
 
Во времето на [[РимсковоРимското Царство]], територијата околу градот била населена со илирски племиња. Административно таа припаѓала на римската провинција Далмација. Базиликата од [[6 век]], денеска во близина на периферијата на градот, најверојатно била седиште на епископот од Сарсентерум.
 
=== Средновековен период===