Разлика помеѓу преработките на „Слободан Селениќ“

нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
 
 
 
[[Датотека:Slobodan Selenić tabla.JPG|thumb|250px|лево|''Слободан Селенић, табла на згради у којој је становао'']]
 
'''Слободан Селениќ''' е роден во [[Пакрац]] на [[7 јуни]] [[1933]] година. починал во [[Београд]] на [[27 октомври]] [[1995]] година, бил современо [[српски писател]] и критичар. Бил автир на романи, драми и позоришна критика. Бил дописен член на [[Српска академија на наука и уметност|САНУ]] и добитник на многу награди, меѓу останатите и на многих награда, између осталих [[НИН-ова награда]] во [[1980]] година за роман ''[[Пријатели]]''. Работел како редовен професор на [[Факултет за драмски уметности во Белград]] каде што предавал драматургија на 20-иот век.
* [http://www.imdb.com/name/nm0783068/ Профил на ИМДБ-у]
{{нормативна контрола}}
 
{{клица-књиж}}
 
{{DEFAULTSORT:Селенић, Слободан}}