Разлика помеѓу преработките на „Филип Давид“

Додадени 205 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
(→‎Наводи: ситна поправка)
 
}}
 
'''Филип Давид''' ([[Крагуевац]], [[4 јули]] [[1940]] година) е [[Евреи|еврејско]]-[[Србија|српски]] [[писател]], [[есеј|есеист]], [[драматург]] и [[сценарист]]. Тој е долгогодишен уредник на Драмската програма на [[Радио-телевизија на Србија|Телевизија Белград]] и e редовен професор по драматургија на [[Факултетот за драмски уметности во Белград]].<ref name="ninovanovosti">{{cite web | url=http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:529647-Filip-David-dobitnik-61Ninove-nagrade | title=Filip David dobitnik 61.Ninove nagrade | publisher=[[Vecernje novosti]] | date=19 January 2015 | accessdate=19 January 2015 |trans-title=Filip David Winner of the 61. NIN Prize}}</ref>
 
== Биографија ==
Рооден е во Крагуевац во еврејско семејство. Дипломирал во група за Српска и светска книжевност на [[Филолошки факултет при Универзитет во Београд|Филолошкиот факултет]] и драматургија на [[Факултетот за драмски уметности во Белград|Академија за театар, филм, радио и телевизија]] во Белград. Тој е еден од основачи на Здружението на независни писатели на Србија, основано во [[1989]] година во [[Сараево]] во кое во девеесетите години на миинатиот век се собирале најзначајните писатели на [[Југославија]]. Бил основач на Белградскиот круг основан во[[1990]] година, здружение на независни интелектуалци кое се спротиставувало на политиката на [[Слободан Милошевиќ]]. Поради основање на Независен синдикат во [[1992]] година, ја загубил работата во [[Радио-телевизија на Србија|РТС]]. Член е на групата 99, основана на [[Саем на књигата во Франкфурта]] и еден од втемелувачи на независна книжевна асоцијација „Форим на писатели“ основана во [[1999]] година.
 
== Дела ==
*: „Аџии на небото и земјата“ ([[1995]])
*: „Сон за љубовта и смртта“ ([[2007]])
*: „Кућа„Куќата на сеќавањето и заборавањето“ ([[2014]])
За романот „Куќата на сеќавањата и заборавите“ ја има добиено престижната НИН-ова награда за во [[2014]]година.
 
Добитник е на повеќе меѓународни награди ѕа драматургија. Како драматург, сценарист или косценарист работел на многу значајни филмови меѓу кои и