Разлика помеѓу преработките на „ТАВ Аеродроми“

Додадени 240 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
}}
 
'''TAВ Аеродроми Холдинг''' (Tepe Akfen Vie) беше создадено од резултат на заедничко вложување меѓу Тепе и Акфен Холдинг групи и Airport Consulting Vienna во [[1997]]. ТАВ Аеродроми е водечкиот оператор на аеродроми во [[Турција]] според статистиките за патници на DHMI во 2010 кои вклучувал и трансферни патници.
 
== Историја ==
 
На 12 март, [[2012]], ТАВ го претставил планот за продажба на 38% од акционерскиот капитал на фирмата кон групата [[Aéroports de Paris] за вкупна цена од 874 милиони USD. Продажбата беше утврдена на 32% на последната понуда на компанијата. Двете компании овозможуваат опслужување на 180 милиони патници во вкупно 37 аеродроми.<ref>{{cite news |url=http://www.bloomberg.com/news/2012-03-12/aeroports-de-paris-agrees-to-acquire-38-of-turkey-s-tav.html |newspaper=[[Bloomberg Businessweek]] |title=Aeroports de Paris to Buy 38% of Turkey Airport Operator TAV |date=2012-03-12 |accessdate=2013-09-12 }}</ref> Директорот Хамди Акин и извршниот директор Сани Сенер продолжија на нивните позиции.<ref>{{cite news |url=http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=343683 |newspaper=[[Hürriyet]] |title=Türkiye’nin liman patronu |author=Sarıbaş, Şermin |date=2005-08-21 |language=Turkish |accessdate=2013-09-12 }}</ref><ref>{{cite news |url=http://www.hurriyetdailynews.com/airport-opeator-tav-sets-sail-for-overseas.aspx?pageID=238&nid=48693 |newspaper=[[Hürriyet Daily News]] |title=Airport opeator TAV sets sail for overseas |date=2013-06-13 |accessdate=2013-09-12 }}</ref>
 
Во октомври 2015, ТАВ Аеродроми победи со понудената цена од 717 милиони евра за 20 годишен договор за изнајмување на Аеродромот Бодрум-Милас.<ref name="we global">{{cite web|url=http://www.airport-business.com/2015/12/tav-airports/|title=“We are a global company and there is scope for TAV’s enterprise everywhere”|website=Airport-business.com|date=14 December 2015|author=Paul Hogan|access-date=10 April 2016}}</ref> Во САД, ТАВ влезе со победување на понудата за Duty Free деловите од Аеродромот Џорџ Буш .<ref name="we global"/>
 
Во јануари 2016, извршниот директор на ТАВ Аеродроми, Сани Садер, најавил дека имаат намера да влезат во Иранскиот маркетиранскиот пазар.<ref>{{cite web|url=http://www.dailysabah.com/money/2016/01/28/turkeys-tav-airport-ceo-sees-market-potential-in-iran|title=Turkey's TAV airport CEO sees market potential in Iran|website=Dailysabah.com|date=28 January 2016|access-date=10 April 2016}}</ref>
 
== Активности ==
 
Фирмата оперира со [[Аеродром_Истанбул_Ататурк|Аеродром Ататурк Истанбул]] (еден од најпрометните аеродроми), [[Аеродромот Есенбога Анкара]], домашните и меѓународните терминали, [[Аеродромот Аднан Мендерес Измир]] меѓународен терминал и [[Аеродромот Газипаша Анталија]] во Турција, Аеродромот ТблисиТбилиси и Аеродромот Батуми во Грузија, Аеродромот Монастир Хабиб Бургиба и Аеродромот Енфида-Хамамет во Тунис , [[Меѓународен аеродром Скопје|Аеродромот Александар Велики Скопје]] и [[Аеродром Свети Апостол Павле|Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид]] во Македонија, .<ref>{{cite news |url=http://www.hurriyetdailynews.com/Default.aspx?pageID=238&nid=51605 |newspaper=[[Hürriyet Daily News]] |title=Turkey’s TAV qualifies to bid for LaGuardia airport tender |date=2013-07-29 |accessdate=2013-09-12 }}</ref><ref>{{cite news |url=http://avrupa.hurriyet.com.tr/haberler/daily-news/281788/turkeys-tav-wins-the-tender-for-sjsc-riga-airport |newspaper=[[Hürriyet]] Avrupa |title=Turkey's TAV wins the tender for Latvia's SJSC Riga Airport |date=2009-03-03 |accessdate=2013-09-12 }}</ref>
 
ТАВ се настојува и кон други делови од аеродромите како: Duty Free продавници, продавници за јадења и пијалоци, услуги на земја, информациски технологии, обезбедување и сервици. Аеродромите на ТАВ опслужуваат околу 420 илјади летови и 48 милиони патници просечно секоја година.
* [[Аеродром Милас-Бодрум Бодрум]]
 
==Наводи ==
==Референци==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Аеродроми во Македонија]]
[[Категорија:Претпријатија]]
6.054

уредувања