Разлика помеѓу преработките на „Владимир Картов“

с
Поставено: Починал на: Јас сум негов внук.
с (Поставено: Починал на: Јас сум негов внук.)
{{без извори}}
'''Проф. д-р Владимир И. Картов''' ([[1935]], {{роден во|Смоквица|Гевгелиско}} - Скопје, 23 Април 1989) — македонски историчар, правник и професор.
 
Основно образование завршил во своето родно место. Во учебната 1952/53 година завршил учителска школа во [[Скопје]]. [[1954]] година се запишал на [[Вишата педагошка школа во Скопје]] на групата историја-географија и во [[1956]] година дипломирал.
4

уредувања