Разлика помеѓу преработките на „Кирил Лазаров“

с
ситна поправка
с (Отповикани уредувањата на 77.28.93.57 (разговор), враќајќи на последната преработка на Dandarmkd)
Ознака: Отповикување
с (ситна поправка)
'''Кирил „Кире“ Лазаров''' (роден на {{роден|10|мај|1980}} во {{роден во|Свети Николе}}) — [[Македонија|македонски]] [[ракомет]]ар кој настапува за француската екипа [[РК Нант]], како и за [[Машка ракометна репрезентација на Македонија|Ракометната репрезентација на Македонија]]<ref>[http://www.eurohandball.com/player/501618 EHF profile]</ref>, каде е капитен. Лазаров се наоѓа на првото место на списокот на најмногу постигнати голови во рамките на [[Лига на шампиони во ракомет|Лигата на шампиони во ракомет]], со постигнати 1256 погодоци во 18 сезони, правејќи го еден од најдобрите ракометари во историјата<ref>Idrizi, Amina. "[http://www.ehfcl.com/men/2015-16/article/23760/Lazarov+brothers+battle+at+the+top+of+Group+B Lazarov brothers battle at the top of Group B]". ''[[European Handball Federation|EHF]]''. 20 November 2015.</ref><ref>"[http://www.seha-liga.com/novost/1319/wch-france-2017-day-2-macedonia-edge-tunisia-slovenia-crush-angola-as-seha-players-combine-for-29 WCh France 2017, Day 2: Macedonia edge Tunisia, Slovenia crush Angola as SEHA players combine for 29]". ''[[SEHA League]]''. 12 January 2017.</ref>. Лазаров се наоѓа и на првото место во категоријата најмногу постигнати голови на едно Европско првенство, со 61 гола. Со екипата на [[РК Барселона|Барселона]] ја има освоено Лигата на шампионите.
 
Лазаров е добитник на бројни награди и признанија, меѓу кои и [[Спортист на Македонија]] за [[2009]], [[2014]], [[2017]], [[2018]] година. Добитник е и на два национални медали за заслуги од претседателот на Македонија [[Бранко Црвенковски]] (2009 година) и од претседателот на [[Ѓорѓе Иванов]] (2011 година), а е прогласен и за Спортски Амбасадор на Македонија.
 
==Клупска кариера==