Јат Ервејс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 464 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 26 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q460373 (translate me))
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:JatAirways - JPG.jpg|мини|десно|Лого на Јат Ервејз]]
'''Јат Ервејс''' (''Jat Airways'', [[ИАТА]] код: '''JU''', по почетните букви на ''Југославија'', [[ИЦАО]] код: '''ЈАТ''') е [[авиокомпанија]] со седиште во [[Белград]], [[Србија]]. Таа е национален авиопревозник на Србија и поранешен авиопревозник на [[Југославија]] (под името ''JAT Југословенски Аеротранспорт'', ''Yugoslav Airlines''). Се смета за шеснаеста најстара авиокомпанија во [[Европа]]. [[Air Serbia]] е создадена на 1 август 2013 како легален наследник на Jat Airways, и е во сопственост на владата на Србија (51%) и [[Etihad Airways]] (49%).<ref>{{cite web|url=http://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2013&mm=08&dd=01&nav_id=87153|title=Air Serbia, Etihad во стратешко партнерство|date=1 August 2013|publisher=B92|accessdate=1 August 2013}}</ref>