Разлика помеѓу преработките на „Иранско-американски конфронтации од 2019 година“

нема опис на уредувањето
с
{{Во изработка}}
{{Актуелност}}
'''Воената криза во Персискиот Залив''', одможе 2019да се сретне и називот година'''Иранско-американски конфронтации''', претставува континуирано засилување на воената тензија меѓу [[Иран]] и [[Соединетите Американски Држави]] во регионот на [[Персискиот Залив]], која започнала во мај 2019 година и сè уште трае. Кризата се смета како дел од [[посредничка војна]] меѓу Иран и [[Саудиска Арабија]], позната како [[Студена војна]] на [[Блискиот Исток]] која потекнува уште од крајот на 1970-тите години.
 
Иранско-американските тензии зазеле свој замав откако новата американска администрација на [[Доналд Трамп]] се повлекла од [[Ирански нуклеарен договор|Иранскиот нуклеарен договор]] во 2018 година. Ситуацијата се вжештила со распоредувањето на дополнителни американски трупи во Персискиот Залив на 5 мај 2019 година. Со убиството на иранскиот генерал [[Касем Сулејмани]] на 8 јануари 2020 година ситуацијата ескалирала на ново ниво.
 
== Позадина ==