Разлика помеѓу преработките на „Ономатопеја“

Одземени 36 бајти ,  пред 6 месеци
Одбиена последната промена (од Baudi Movaan) и ја поврати преработката 3895715 на Ehrlich91
с (сакав да додадам нешто на крајот од реченицата како цврзник да ја доврши или комлитира вашата реченица.)
(Одбиена последната промена (од Baudi Movaan) и ја поврати преработката 3895715 на Ehrlich91)
 
[[Податотека:Clocks no tic tac.JPG|thumb|десно|Знак на прозорец во продавница во [[Италија]] на која пишува „Нема Тик-Так“, во имитација на звукот на [[часовник]]от.]]
 
'''Ономатопеја''' од [[грчки јазик|грчки]] ὀνοματοποιία;<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Do%29nomatopoii%2Fa ὀνοματοποιία], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus</ref> ὄνομα за „име“<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Do%29%2Fnoma ὄνομα], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus</ref> и ποιέω за „јас правам“,<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Dpoie%2Fw ποιέω], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus<</ref> е појава кога зборот со својот звук ја имитира природата или оној што го означува, т.е., вид ономатопеја е самиот '''збор''' создаден со имитирање на звуци од природата или гласови на животни и многу други нешта.
 
== Примери на ономатопеја ==