Разлика помеѓу преработките на „Струмица“

Додадени 1.849 бајти ,  пред 8 месеци
Одбиена последната промена (од 62.162.167.155) и ја поврати преработката 3886524 на Hristijan Kicho
(Одбиена последната промена (од 62.162.167.155) и ја поврати преработката 3886524 на Hristijan Kicho)
* {{flagicon|Russia}} [[Електростаљ]], [[Русија]]
 
== Познати личностличности од Струмица и струмичко ==
{{Главна|Список на луѓе од Струмица}}
Stojce Iliev - Balkanski[[Податотека:BorisTrajkovski2.jpg|thumb|right|150px|[[Борис Трајковски]], втор претседател на Македонија]]
 
Stojce Iliev - Balkanski[[Податотека:BorisTrajkovski2.jpg|thumb|right|150px|[[Борис Трајковски]], втор претседател на Македонија]]
[[Податотека:Pandev Lazio allenamento.JPG|thumb|right|150px|[[Горан Пандев]], фудбалер]]
 
{{Div col|cols=2}}
* [[Баба Ванѓа]] (1911-1996) - гатачка
* [[Видое Подгорец]] (1934-1997) - писател
* [[Гоце Арнаудов]] (1954-2011) - пејач на народни песни
* [[Горан Пандев]] (1983-) - македонски фудбалер
* [[Борис Трајковски]] - претседател на [[Република Македонија|Македонија]]
* [[Киро Стојанов]] - римокатолички бискуп на [[Скопска бискупија|Скопската бискупија]]
* [[Зоран Заев]] - политичар
* [[Никола Донев]] - одбојкар
* [[Зоран Маџиров]] - музичар
* [[Коста Мазнејков]] - револуционер
* [[Коста Пеев]] - славист и македонист
* [[Мите Грозданов]] - актер
* [[Лазар Бараков]] - актер
* [[Влатко Илиевски]] - кошаркар
* [[Перо Христов]] - пејач на народни песни
* [[Ристо Шишков]] - актер
* [[Горан Тренчовски]] - режисер
* [[Георги Божинов]] - сликар
* [[Зоран Балдовалиев]] - фудбалер
* [[Роберт Попов]] - фудбалер
* [[Игор Ѓузелов]] - фудбалер
* [[Кире Ричлиев]] - одбојкар
* [[Митко Циев]] - одбојкар
* [[Петар Настев]] - кошаркар
* [[Никола Маџиров]] - поет
* [[Киро Донев]] - писател
* [[Васил Рингов]] - фудбалер
* [[Благоја Истатов]] - фудбалски голман
* [[Душан Џамоња]] - уметник
{{Div col end}}
 
== Белешки ==
{{reflist}}