Разлика помеѓу преработките на „Израелски одбранбени сили“

ситна поправка, обновување, дополнување
с
(ситна поправка, обновување, дополнување)
 
| alt =
| caption = Обележје на Израелските одбранбени сили
| image2 = [[Податотека:Flag of the Israel Defense Forces.svg|220п]]
| alt2 =
| caption2 = Знаме на Израелските одбранбени сили
| motto =
| founded = 1948 г.
| current_form =
| disbanded =
| branches = {{Простсписок|
* [[Податотека:Flag of the Israeli Army (Land Arm).svg|25п]] Израелски копнени сили
* [[Податотека:Air Force Ensign of Israel.svg|25п]] Израелски воздухопловни сили
* [[Податотека:Naval Ensign of Israel.svg|25п]] Израелска морнарица
}}
| headquarters =
| flying_hours =
| website = {{URL|https://www.idf.il/en/}} {{en}}
<!-- Водство -->
| commander-in-chief = Венјамин Нетанјаху
| commander-in-chief_title = [[Премиер на Израел]]
| chief minister =
| chief minister_title =
| minister_title =
| commander = Генерал-полковник<br>Авив Кохави
| commander_title = Началник на ГенералштаботГенералштаб
<!-- Човечка сила -->
| age = 17-годишна возраст
| reaching =
| reaching_f =
| active = ~176.169,500<ref name="INSSIISS">{{нмс|title=ПодатоциВоен забиланс Израел, 20122019|url=httphttps://www.inss.org.il/upload/(FILE)1336472780.pdf|archiveurl=https://web.archiveiiss.org/webpublications/20120907075013the-military-balance/the-military-balance-2019|work=ИнститутМеѓународен за студииинститут за националнатастратешки безбедностстудии|page=346|language=англиски|date=815 мајфевруари 2012|archivedate=7 септември 20122019|accessdate=235 ноемвријануари 20182020}}</ref> (34.29-та во светот)
| ranked =
| reserve = ~445.465,000<ref name="INSSIISS"/>
| deployed =
<!-- Финансии -->
| amount = $18.5 милијарди (2018)<ref name="IISS"/>
| amount = $18.6 милијарди (2015)<ref name="IISS">{{нмс|title=Воен биланс 2016|url=https://www.iiss.org/publications/the-military-balance/the-military-balance-2016|work=Меѓународен институт за стратешки студии|page=19|language=англиски|date=9 февруари 2016|accessdate=23 ноември 2018}}</ref>
| percent_GDP = 65.21% (20162018)<ref name="IISS"/>
<!-- Производство -->
| domestic_suppliers =
| ranks =
}}
'''Израелските одбранбени сили''' (на {{lang-he-n|צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל}}, {{Audio|He-Israeli Defense Forces.ogg|''Цва ха-Хагана ле-Израел''|help=no}}; на {{lang-ar|جيش الدفاع الإسرائيلي}}), познати и под хебрејскиот акроним '''Цахал''' ({{Hebrew|צה״ל}}) се воените сили на [[Израел]], составени од морнарицата и копнените и воздухопловните сили. Тие се предводени од Началникот на Генералштабот, т.н. Раматкал, подреден на Министерот за одбрана, на која функција од 2019 година е генерал-полковникот Авив Кохави. Тие се формирани во 1948 година по [[Израел#Историја по 1948 година|Израелската декларација за независност]] со обединување на неколку паравоени организации како Хагана, Иргун и Лехи.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [https://www.idf.il/EN Официјално мрежно место]
<br>
{{Израел-никулец}}