Разлика помеѓу преработките на „Израелски одбранбени сили“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| ranks =
}}
'''Израелските одбранбени сили''' (на {{lang-he-n|צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל}}, {{Audio|He-Israeli Defense Forces.ogg|''Цва ха-Хагана ле-Израел''|help=no}}; на {{lang-ar|جيش الدفاع الإسرائيلي}}), познати и под хебрејскиот акроним '''Цахал''' ({{Hebrew|צה״ל}}) се воените сили на [[Израел]], составени од морнарицата и копнените и воздухопловните сили. Тие се предводени од Началникот на Генералштабот, т.н. Раматкал, подреден на Министерот за одбрана, на која функција од 2019 година е генерал-полковникот Авив Кохави. Тие се формирани во 1948 година по Израелската декларација за независност со обединување на паравојнитенеколку паравоени организации како Хагана, Иргун, и Лехи.
 
== Наводи ==