Преспа: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на Nenadmk (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
Нема опис на уредувањето
 
Во географска смисла на зборот поимот Преспа претставува голема [[котлина]] во чиј центар се сместени двете преспански езера — [[Преспанско Езеро|Големото]] и [[Мало Преспанско Езеро|Малото]].
* Одод север котлината е заградена одсо планината [[Бигла]],;
* од запад одсо [[Галичица]],;
* од југ одсо Сува Гора; и
* од исток одсо [[Баба (планина)|Баба]].
 
Северната страна на областа, лежи во Република Македонија и се нарекува '''Горна Преспа''' и го опфаќа поголемиот дел од територијата на општината [[Општина Ресен|Ресен]].