Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Во [[2000]] година, е издаден нејзиниот прв албум на компакт диск „Смилјана“. Во него се вклучени 22 најпопуларни и омилени песни од целото нејзино 40-годишно музичко наследство. Во [[2003]] година, излегува и нејзиниот втор компакт диск „Песните се моите деца“, во кои се вклучени 15 потполно нови исполнувања.<ref>[http://www.zen-electronics.com/index.php?si=53 Љубка Рондова - песните се моите деца]</ref> Од нив 9 стари автентични песни од нејзиното родно Костурско и 6 авторски.
 
СеСѐ до нејзината смрт Љубка Рондова продолжува да открива и запишува автентични народни песни.
 
За нејзиниот придонес во развојот и популаризирањето на бугарската култура, на [[22 мај]] [[2002]] година Љубка Рондова е удостоена со орден „Стара планина“.<ref>[http://www.daxy.com/dvz/2002_eng/054.html Official Gazette, May 31, 2002] </ref> Таа е носител на орден „Кирил и Методиј“ II степен и златен медал „Петко Војвода“.