Разлика помеѓу преработките на „Февруари“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
{{Месеци}}
'''Февруари''' или '''сечкоСечко''' е вториот [[месец]] во годината според [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]]. Тој е месецот со најмалку [[ден]]ови според овој [[календар]], со 28 дена во редовните години и 29 дена во престапните години.
 
Февруари е третиот месец од зимата во [[северна хемисфера|северната хемисфера]]. Во [[јужна хемисфера|јужната хемисфера]], февруари е сезонски еквивалентен во [[северна хемисфера|северната хемисфера]] (кој што е трет месец од летото).